Környezettudatos foglalkozásokra került sor a TeÉrted Akadémia programsorozat részeként a Budapesti Művelődési Központban.
Öko-Műhely címmel április közepén ingyenes, hétrészes környezetvédelmi foglalkozás-sorozatot indítottunk, amelyen olyan témákat és praktikákat gyűjtöttünk össze, amelyek rávilágítanak mivel veszélyeztetjük környezetünk épségét, illetve mivel javíthatunk állapotán.
A mai gyerekekre és tizenévesekre felmenőikhez képest sokkal nagyobb felelősség hárul szűkebb és tágabb környezetük megóvását illetően, hiszen generációról generációra súlyosabb problémákkal kell szembenéznünk. Az, hogy a világ élhető hely marad-e és főleg mennyi ember tud benne boldogulni, a most felnövekvőkön, a XXI. század gyermekein is múlik. Környezetünk vészjósló mértékű pusztulása, az erőforrásaink apadása, a természet egészségünkre is veszélyt jelentő mértékű elszennyeződése összefüggésbe hozható az életvitelünkkel, termékválasztásunkkal, a divattal, a vásárlási szokásainkkal, vagy éppen azzal, hogy milyen járművel közlekedünk: ha ezeken a személyes választásokon alapuló dolgokon sikerül változtatni, a világ esélyei is növekednek.
Földesi Dóra programvezető (Hulladék Munkaszövetség) az Öko-Műhelyről:
Sokszor és sok helyről halljuk, hogy világunk hogy világunk számos globális problémával küzd; ezek egyike a környezetünk vészjósló mértékű pusztulása s az erőforrásaink apadása. Abba azonban már sokkal ritkábban gondolunk bele, hogy mindez összefüggésbe hozható az életvitelünkkel, termékválasztásunkkal, a vásárlási és hulladékkezelési szokásainkkal, vagy éppen azzal, hogy mivel töltjük a szabadidőnket.
A foglalkozások témáit a résztvevők aktív bevonásával és sok-sok játékos megoldás segítségével dolgozzuk föl, emellett terepgyakorlat és biopiknik is várja a környezettudatos váltásra kész fiatalokat.
TÉMAKÖRÖK
- foglalkozás: 2010. április 13. kedd 15.00 óra.
„A mi világunk” – Globális, lokális nézőpontok
Milyen is a világ a XXI. században? A globális problémák és összefüggések feltárása Hogyan érintenek mindezek bennünket? Miért kell velük foglalkoznunk? Van-e létjogosultsága az egyéni cselekvésnek?
Alapvető környezetvédelmi problémák megismerése, rendszerszemlélet. - foglalkozás: 2010. április 20. kedd 15.00 óra.
„Minden eladó?!” – Fogyasztói kultúra: a reklám – fogyasztás – hulladék láncolata
Valóban mindenre szükségünk van, amit megveszünk? Hogyan „működnek” a reklámok és miért hatásosak?
Fogyasztói magatartásmódok – a „túlfogyasztás”.
A fogyasztás színterei: kisboltok, plázák, szupermarketek, piacok. - foglalkozás: 2010. április 27. kedd 14.00 óra.
Hova kerül a kukába dobott szemét?
Terepmunka: egy hulladékhasznosító műhely meglátogatása. „Mindaz, amit nem söpörhetünk a szőnyeg alá!” A hulladékkezelés bemutatása a gyakorlatban, ipari és civil szemlélet, rövid és hosszú távú gondolkodás. - foglalkozás: 2010. május 4. kedd 15.00 óra.
Megelőzés 1. – Tudatos vásárlás és élelmiszerbiztonság
Mi kerül az asztalunkra? Mit takar a tudatos vásárlás fogalma? A csomagolás, a szállítás kérdései. Hogyan étkezhetünk egészségesebben? Élelmiszerbiztonság, adalékanyagok az élelmiszerekben. Fair trade: mi teszi a kereskedelmet méltányossá? - foglalkozás: 2010. május 11. kedd 15.00 óra.
Megelőzés 2. – „Házi praktikák” – Életmódtanácsok kezdőknek és haladóknak
Háztartás, életvezetés, termékválasztás.
Vigyázat, készleteink végesek! Az energia-, víz- és anyagtakarékosság lehetőségei.
Óvatosan adagold! – Vegyszerek a mindennapokban. Veszélyes hulladékok, környezetkímélő takarítás. - foglalkozás: 2010. május 18. kedd 15.00 óra.
„Van közöd hozzá!” – Amit Te megtehetsz a környezetedben – a környezetért
„Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!” Derítsd fel, vedd észre a környezetedben lévő problémákat! Tudd meg, kitől kérhetsz segítséget, mit kérhetsz számon, és ki tud információt adni! Civil szervezetek, tájékozódás közérdekű honlapokon, önkéntesség. - foglalkozás: 2010. május 25. kedd 15.00 óra.
„Öko-kóstoló” – „Az vagy, amit megeszel”
Biopikniket rendezünk: ízlelünk, kóstolunk, s valamit biztosan kifőzünk! Ismerkedés a gyógynövények és a bioélelmiszerek hatásaival, előnyeivel, íz- és illatvilágával. A biotermesztés egészségügyi és környezetvédelmi előnyei.
A foglalkozások lebonyolítója a Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) volt. A foglalkozásokat a Budapesti Művelődési Központban (Budapest XI. kerület, Etele út 55.) és a HuMuSz Házban, (Budapest XI. kerület, Saru u. 11.) tartottuk meg.
Információ: Fogarasi Orsolya, 371-2279, 371-2760.
Brossúránk innen tölthető le>>>
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
NFÜ
- Részletek
- Szülőkategória: BMK Rendezvénymúzeum
- Kategória: BMK lezajlott környezettudatos programok
- Megjelent: 2010. március 17
- Módosítás: 2021. november 16
- Találatok: 4301