A Budapesti Művelődési Központ és az ÖkoPack Kht. – „Hulladékból termék” című kiállítás kísérőrendezvényeként zöldítő pályázatot írt ki fiatal divatszakemberek számára. A pályázattal a célunk az volt, hogy ötleteket hozzunk felszínre a fenntartható fogyasztást lehetővé tevő tárgytervezésre nézve, és új perspektívákat mutassunk a jövő divat és dizájn tervezői számára az újrahasznosítható anyagok használatának ösztönzésével.
RuhÁZD fel a Világot! meghívásos pályázat a Modell Divatiskola diákjai számára
Ahogy a divat is újra meg újra „feldolgozza” önmagát, úgy lehet eljátszani a gondolattal, hogy milyen kreációk kerülhetnek a kifutóra és az utcára, ha a ruhák és kiegészítők alapanyagául egyaránt „kukaérett” dolgok szolgálnak. Miként nézne ki egy sikkes fejfedő, melyet mívesen díszített és méretre szabott kartonból állítottak elő? Elviszi-e a gazdáját a boltig a bevásárlózacskóból font papucs? Milyen estélyi ruha készült petpalackból (mely nem mellesleg pulóver-alapanyagként már bizonyított)? Bár a pályamunkáknak e példákkal való mindennemű egyezése csupán a véletlen műve, azonban a divat világát meghódítani készülő diákok fantáziája most sem okozott csalódást.
A kiállításra befutó látványterveket, illetve az elkészült pályamunkákat RuhÁZD fel a Világot! minitárlat keretében ismerhette meg a közönség.
2009. március 1-jétől 2009. április 24-ig
2009. május 5–19.
Hulladékból termék – környezetvédelmi szakkiállítás
2009 májusában a „Hulladékból termék” című utazó tárlatot fogadta be intézményünk, mely a környezettudatosabb életmód és a szelektív hulladékgyűjtés témaköreit járja körbe; s számos hazai, hulladék-feldolgozó, hulladék-hasznosító cég tevékenységén keresztül – termékek, használati tárgyak és kreatív alkotások segítségével – mutatja be a hulladékok feldolgozásában, újrahasznosításában rejlő lehetőségeket.
A kiállítással a Budapesti Művelődési Központ és a szervezők (ÖKO-Pack Kht., Környezetvédelmi Szolgáltatók Országos Szövetsége, Hulladék Munkaszövetség) célja, hogy népszerűsítsék a Budapesten működő szelektív hulladékgyűjtést, valamint az általa lehetővé váló újrahasznosítást, illetve megismertessék a lakossággal a komposztálás fortélyait. Bemutatásra került, hogy a szelektív hulladékgyűjtés segítségével értékes energia, erőforrások és nyersanyagok takaríthatók meg, a hulladék feldolgozásával keletkező másodnyersanyagok pedig ismét termékek gyártásához használhatók fel.
Ezen felül a kiállítás anyagának összeállítása során komoly figyelmet szenteltek a hulladékok keletkezésének megelőzésre is, ezért a tudatos vásárlásra és a komposztálásra ösztönöznek.
A tárlat ismeretterjesztő és oktató–nevelő jellege okán egyaránt célozta a diákokat és pedagógusokat, de hasznos ismeretekkel szolgált a vállalkozóknak, a szakembereknek, valamint az érdeklődők számára is.
A kiállítás teljes ideje alatt iskolai és óvoda csoportok számára ismeretterjesztő tárlatvezetést biztosítottak a szervezők.
2009. május 7.
Újraruha divatshow
A Budapesti Művelődési Központ és az ÖkoPack Kht. – „Hulladékból termék” című kiállítás kísérőrendezvényeként kiírt zöldítő pályázatra érkezett pályaművekből rendezett rendhagyó divatbemutató alkalmával bepillantást kaphattak a Modell Divatiskola tanulóinak ötleteiből, kreativitásból annak a jegyében, hogyan lehet hasznosítani és látványossá tenni a különböző könnyűipari szakmák tanulása közben keletkezett hulladékokat, maradékokat.
A diákok mindennapi életében az újrahasznosításnak és az újra feldolgozásnak egyaránt óriási szerep jut.
A divatshow-n a kellékek, maradékok, gombok, húzózárak, szalagok, csatok, nejlonok, szőrmék, papírok újrahasznosításából készült divatos öltözékek kerültek bemutatásra, melyek a Modell Divatiskola diákjainak kreativitását és fantáziáját tükrözik.
Két színpadképben került sor a bemutatóra:
-
Az első színpadi képben az újrahasznosított kellékek és maradékok komplett öltözetként jelentek meg.
-
A második színpadi képben láthatták, hogyan lehet elegáns ruhadarabokat készíteni akár papírhulladékból is.
Az öltözeteket a Modell Divatiskola tanulói tervezték, készítették és mutatták be.
2009. május 5–19.
Öko-órák
A „Hulladékból termék” című környezetvédelmi szakkiállítást kísérő programok között a kiállítás ideje alatt iskolai csoportok számára „öko-órákat” szervezett intézményünk.
Az interaktív öko-órák témái jól integrálhatók az oktatási intézmények környezeti nevelési programjába, mivel a reklám, a globalizáció, a tudatos vásárlás, a fair trade és a hulladék-felhasználás tárgykörét járják körbe.
Az Öko-órák választható témái az alábbiak voltak:
-
Így élünk – a világ sokféle és a lehetőségeink nagyon is különbözőek (Globális körkép a szegénységről, a környezeti válságról, a fogyasztói társadalomról és ezek összefüggéseiről.)
-
Hirdet-és? – fókuszban a reklámok (A reklám a fogyasztói társadalom mozgatórugója, hatással van a fogyasztás mértékére, ezáltal a hulladéktermelésre is.)
-
Kosárba tegyem? – tanácsok a tudatos vásárláshoz (A játékos foglalkozáson az élelmiszerekről, az összetevőikről, a csomagolásról és a tudatos vásárlásról tudhattak meg többet a kiállítás látogatói.)
-
„Fair” világ – a fair trade, azaz a méltányos kereskedelem (Természetes, de kinek? A méltányos kereskedelem bemutatása a gyermekkorosztály számára.)
-
Mi közöd hozzá? – fiatalnak lenni a globális világban (Manapság az egyik leggyakrabban használt fogalom a globalizáció. De vajon tudjuk-e, hogy pontosan mit értünk rajta?)
-
Dobd fel, amit kidobnál! – Kézműves műhely (A foglalkozás célja a hulladékok kreatív és ötletes újrahasznosítása.
A kidobásra ítélt tárgyaknak új külsőt kölcsönöztek a résztvevők, s az elkészült mutatós dísztárgyakat, hasznos kiegészítőket haza is vihették.)
2009. május 16.
Te + a Világ! – Rekreatív programok
Te + a Világ! címmel a „Hulladékból termék” szakkiállítás kísérőrendezvényeként játékos gyermek- és ifjúsági programokkal igyekeztünk bevonzani az érdeklődőket a Budapesti Művelődési Központba, hogy minél szélesebb körben népszerűsítsük az újrahasznosítást, a környezettudatosságot a kreatív kézművesség segítségével. kézművesség és az afrikai zene köré szerveződnek.
Az egészen kicsiknek interaktív mesedarab segített megérteni, mi történik a világ Négyszögletű Kerekerdőivel, ha az ember ilyen önző módon viselkedik saját kényelme érdekében.
Az örökké valamiben mesterkedő nagyobbacskákat a Re:Kreatív Műhely fogta be alkotó munkára, melyet a Cellux Csoport vezetett – a foglalkozásokon hulladékból készíthettek ötletes tárgyakat a gyerekek. Hogy a természetfeletti erők segítségét is a természet megmentésére fordíthassák, hungarocellből faraghattak sámánszobrokat azok, akik nem idegenkednek egy kis modern mágiától. Estébe hajlóan konga-koncert és afrikai tánctanítás mozgatta meg a fiatalokat.
- Részletek
- Szülőkategória: BMK bemutatkozunk
- Kategória: BMK Zöld Ház program
- Megjelent: 2009. máj. 19
- Módosítás: 2021. február 17
- Találatok: 3546