A Budapesti Művelődési Központ elkészítette esélyegyenlőségi tervét és létrehozta honlapján az esélyegyenlőséggel foglalkozó menüpontját, mely alatt a témához kapcsolódó jogszabályok találhatók, intézmények munkájába nyerhetnek bepillantást, híreket, eseményekről beszámolókat és pályázatokat olvashatnak.
A BMK munkatársi közössége az esélyegyenlőség, a társadalmi igazságosság és a fenntarthatóság értékrendje mentén több adománygyűjtő programhoz, valamint a közművelődési szakma által meghirdetett Re-Kult kezdeményezéshez is csatlakozott, melynek keretében a vörösiszap-károsultak számára családi vasárnap rendezvényünk teljes bevételét adományoztuk.
A jövőben az itt felsorolt ötleteket, tevékenységeket, akciókat folyamatosan szeretnénk „továbbírni”, s azokat további jó gyakorlatokkal bővíteni.
DIA – KöZöD! – Fiatalok a gyermekéhezés ellen
Elsőként a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány által szervezett KöZöD! program keretében meghirdetett Fiatalok a gyermekéhezés ellen című felhíváshoz csatlakoztunk, melyben az alapítvány a mélyszegénységben élő kisgyermekes családok javára gyűjtött adományokat.
A felhívásra válaszolva a BMK munkatársai 10 csomag tartós élelmiszert gyűjtöttek össze, amelyeket Nagy Anna esélyegyenlőségi kolléganőnk adott át az alapítvány munkatársainak.
(A fenntarthatóság jegyében kolléganőnk arra is figyelt, hogy olyan, a gyerekek számára „kelendő” tartós élelmiszereket válasszunk, amelyek ugyanakkor egészségesek, adalékanyag-mentesek s lehetőleg minél kevesebb hulladék, csomagolóanyag marad elfogyasztásuk után.)
Arc–Olvassunk együtt kampány
Második közösségi akcióként az ARC kiállítás keretében meghirdetett Olvassunk együtt! kampány gyűjtőakciójában vettünk részt.
A kampány során az olvasás népszerűsítése érdekében, a munkatársak számára már feleslegessé vált, nélkülözhető gyermek- és ifjúsági könyveket juttattak el rászoruló gyerekekhez.
A BMK munkatársai 2 doboz gyermekkönyvet gyűjtöttek össze és adtak át a szervezőknek.
KALANDOZÁS A NONPROFIT REKLÁMOK VILÁGÁBAN címmel ingyenes szakmai fórumra került sor 2010. április 27-én kedden a BMK-ban.
A tapasztalatok azt mutatják, a nonprofit és közcélú reklámok ötletesebbek, szellemesebbek, mint amelyeknek egy brand diktálja a fő csapásvonalat – és talán a „kreatívok” alkotóit is jobban megmozgatja az egy-egy nemesebb cél érdekében cselekvés. Fórumunkon két témát jártunk körbe: egyrészről az 1%-os kampányok tanulságait vontuk le: kik, milyen eszközöket vetettek be a cél érdekében; illetve milyen lehetőségei adódnak egy nonprofit szervezetnek a sokat érő „apróságok” begyűjtésére. Másrészről a közcélú és a nonprofit reklámok világából szemezgetve videószpotokat elemeztünk, melyekkel segítséget kívántunk nyújtani a közművelődési intézmények, s az általuk gyakran támogatott civil szervezetek számára..
Mikulásgyár XI. kerületi gyűjtőpont
Október elsejétől december közepéig hatalmas papundekli dobozt töltöttek meg a Budapesti Művelődési Központ munkatársai játékokkal és gyermekkönyvekkel, hogy a rászoruló gyerekek karácsonyát szebbé tegyék. Az összegyűlt plüssállatokat, kisautókat, babákat, könyveket, és egyéb játékszereket december 9-én a Kelenföld városközpontba kitelepült Mikulásgyár gyűjtőponton adtuk le Dr. Surányi Ilona, a Gyermekekért XI. Alapítvány kuratóriumi elnökének, hogy a megfelelő helyre eljuttassák őket. Hazánkban minden ötödik gyermek nélkülözni kényszerül, vagy erősen veszélyeztetett csoportba tartozik, jóllehet ők a legkevésbé felelősek saját életük alakulásáért.
Reméljük, a Mikulásgyár közvetítésével mi is hozzájárultunk ahhoz, hogy sok gyermek megőrizhesse, vagy visszanyerhesse az ünnepekbe és a szeretetbe vetett hitét.
Az adományokból az Alapítvány munkatársai csomagokat készítenek és a 60 legrászorultabb gyermek december 20-án veheti át személyre szóló ajándékát.
A tapasztalatcsere és a hálózatos partneri együttműködés érdekében várjuk és szívesen fogadjuk olyan szakmai partnerek, közművelődési intézmények munkatársainak megkeresését, érdeklődését, információit, akik egyetértenek célkitűzéseinkkel, illetve maguk is hasonló törekvések mentén végzik munkájukat.
Családi vasárnap - jótékonysági előadás
A Budapesti Művelődési Központban folytatódott a Családi vasárnap programsorozat, melyben a Kuglóf király udvarában címmel – a Szeleburdi Meseszínház előadására került sor 2010. november 7-én. Az előadás után 11.00 órától Guzsalyas kézműves-foglalkozáson vehettek részt a csemeték.
A Budapesti Művelődési Központ ennek az előadásnak a teljes bevételét a vörösiszap-károsultak számára ajánlotta fel a RE-KULT kezdeményezés keretében.
A Magyar Népművelők Egyesülete (MNE) XXVII. Vándorgyűlésén Szombathelyen a Népművelők Hajdú-Bihar Megyei Egyesülete kezdeményezésére felhívással fordult minden művelődési és közösségi házhoz, hogy a vörös iszap katasztrófa által okozott károk enyhítésre és az újjáépítés támogatására 2010. november 11–14. között a RE-KULT projekt keretében szervezzenek olyan rendezvényeket, amelyek bevételei az újjáépítést szolgálják. E kezdeményezéshez csatlakozott a BMK is.
Az MNE jJótékonysági felhívása
- Részletek
- Szülőkategória: BMK bemutatkozunk
- Kategória: Esélyegyenlőség a BMK-ban
- Megjelent: 2013. június 10
- Módosítás: 2013. június 11
- Találatok: 4300