2009 őszén a Budapesti Művelődési Központban működő PALLÓ felnőttképzési tájékoztató szolgálat előzetes igényekre reagálva megkezdhette a hasznos kezdeményezés országos hálózatának kiépítését: az elképzelés megvalósítására a 2009. évi Új Magyarország Fejlesztési Terv TÁMOP 1.4.3-08/2 pályázaton nyert támogatás révén kerülhetett sor.
Országszerte nem egészen két év leforgása alatt (a projekt 2011. februárjában zárult le) öt intézmény vállalkozott rá, hogy átvegye a PALLÓ-modellt, és új szolgáltatásként felnőttképzési információkat nyújtson a hozzájuk fordulóknak. A felnőttképzés világában való eligazodást szakképzett felnőttképzési konzulensek végzik, akik képesítésüket a projekt keretében indult képzésen szerezték meg.
2010. szeptember és 2011. január között az ország öt pontján nyíltak új PALLÓ felnőttképzési tájékoztató szolgálatok: Budapest XIII. és XVII. kerületében, valamint Békés, Debrecen, Veszprém városokban. A projekt részeként a lakosság számára egy felnőttképzési információkat összesítő füzet is kiadásra került „Felnőttképzési Iránytű” címmel.
A projekt tapasztalatait összegző záró konferenciára 2011. február 24-én került sor. A hálózat tagjai egyetértettek abban, hogy a hálózatban való működés az állandó tudásmegosztás és a követhető modell megléte révén nagyban megkönnyíti a munkát, ugyanakkor nagyobb fegyelmet is követel az egységes megjelenésnek és szakmai cselekvésnek való megfelelés.
Az új szolgáltatás fogadtatása alapvetően pozitív mérleggel bír: a Debrecenben nyílt iroda, például további partnerek bevonását tervezi a tevékenységbe, az angyalföldi Iránytű Ifjúsági Iroda meglévő ifjúsági célcsoportjának tudott újfajta segítséget nyújtani az útkeresésben, Békés városa számára pedig az iroda működése perspektívát adott a kultúra erőforrás-bevonási lehetőségeinek kibővítésére. Az irodák általános tapasztalata az volt, hogy a hozzájuk fordulók zöme elsősorban munkát vagy jobb megélhetést keres, a felnőttképzést az ehhez vezető út állomásának tekintik. Ugyanígy jellegzetes vendégei a szolgálatoknak a GYES-en lévő kismamák, akik a munka világába már egy új képzettség birtokában szeretnének visszatérni.
A PALLÓ felnőttképzési tájékoztató szolgálatok története 2006-ban kezdődött, és a jelek szerint jó ideig folytatódik: a modell átvétele iránt a projekt lezárulta után is van érdeklődés a közművelődési szakma részéről, az irodák pedig „teltházzal” dolgoznak.
A PALLÓ felnőttképzési tájékoztató szolgálatok országos hálózatának tagjai:
– Békés Városi Kulturális Központ, 5630 Békés, Jantyik Mátyás utca 23–25.
– Budapesti Művelődési Központ, 1119 Budapest, Etele út 55.
– Debreceni Művelődési Központ, 4024 Debrecen, Kossuth utca 1.
– Iránytű Ifjúsági Információs és Tanácsadó Iroda, 1136 Budapest, Pannónia u. 34.
– Városi Művelődési Központ és Könyvtár Veszprém, 8200 Veszprém, Dózsa György út 2.
– Vigyázó Sándor Művelődési Ház, 1173 Budapest, Pesti út 113.
Információ: www.felnottkepzesinfo.hu
A projekt szakmai vezetője: Fülöp Melinda
A TÁMOP 1.4.3-08/2-2009-0003 projekt az Európai Unio támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Kapcsolódó cikkeink
Palló hálózat projektzáró előadásai
Palló hálózat - projektzáró rendezvény
Közművelődési Minőség Díj 2012
- Részletek
- Szülőkategória: BMK projektek
- Kategória: Palló hálózat projekt
- Megjelent: 2011. március 17
- Módosítás: 2014. október 20
- Találatok: 4577