Betűméret növelése Betűméret csökkentése FacebookBMK a YouTube-onBMK az Issuu-nRSS FeedBMK HírlevélChange to English

Válogatás Nemes Nagy Ágnes verseiből 2022-ben lenne százéves Nemes Nagy Ágnes Kossuth-díjas költő, a huszadik századi magyar költészet, esszéirodalom és fordítás egyik legjelentősebb alakja. Ez alkalomból irodalmi összeállítást mutatunk be. A Budapesti Versklub vezetője, Wiegmann Alfréd színházi rendező, szerkesztette műsorban, a költő versei a klub nyolc tagjának előadásában hangzanak el. Megtekinthető a Budapesti Művelődés Központ Youtube csatornáján »

Válogatás Nemes Nagy Ágnes verseiből – a Magyar Kultúra Napján A műsor bevezetéséül Dr. Dobosné P. Ibolya és a klub vezetője, Wiegmann Alfréd beszélgetnek az alkotóról és művészetéről. Emellett a tehetséges előadók megosztják velünk azt is, hogy miért éppen a műsorban szereplő verseket választották erre az alkalomra és miképpen áll közel hozzájuk Nemes Nagy Ágnes költészete és személye.

 

 

Nemes Nagy Ágnes elhangzó versei:

  • Rózsafa – Dr. Dobosné P. Ibolya
  • Tanulni kell – Szentirmai Edit
  • Január – Horváth Róbert
  • Alázat – Ster Erika
  • Ekhnaton jegyzeteiből – Varga Ilona
  • Istenről – Gyulai Zsuzsanna
  • Hit – Ster Erika
  • Kiáltva – Gyulai Zsuzsanna
  • Bűn – Varga Ilona
  • Napló (részletek) – Szentirmai Edit
  • Római tél – Németh Kálmán
  • Lila fecske (gyermekvers)– Szentirmai Edit
  • Hóesésben (gyermekvers) – Gyulai Zsuzsanna
  • Félelem – Baráth Zsófia
  • Dal – Gyulai Zsuzsanna
  • Mesterségemhez – Szentirmai Edit

Nemes Nagy Ágnes – fotó: Fortepan/Hunyady JózsefNemes Nagy Ágnes (Budapest, 1922. január 3. – Budapest, 1991. augusztus 23.) Kossuth-díjas magyar költő, műfordító, esszéíró, pedagógus. Budapesten született 1922-ben. Mindvégig eredeti nevén publikált. Budapesten élt. 1939-ben a Baár–Madas Református Leánylíceumban kitüntetéssel érettségizett. Ezt követően a Pázmány Péter Tudományegyetem magyar–latin–művészettörténet szakos hallgatója lett, s itt szerzett diplomát 1944-ben. Egyetemi éveiben munkakapcsolatba került Szerb Antallal és Halász Gáborral.

Nemes Nagy Ágnes – fotó: Fortepan/Hunyady József

Diákkorától kezdve írt verseket, folyóiratokban 1945-től publikált. Első verseskötete 1946-ban jelent meg. 1946-ban lépett be a Magyar Írószövetségbe, később tagja volt a Magyar PEN Clubnak is. Ez évben alapította – férjével közösen – az Újhold című irodalmi folyóiratot, amely csak 1948 őszéig jelenhetett meg, de betiltása után mintegy emblémája lett a babitsi Nyugat eszmeiségét és minőségigényét vállaló írói-irodalmi törekvéseknek. 1947–1948 augusztusa között ösztöndíjjal – a magyar tudomány és művészet, az irodalom nagyjaival együtt, mint Pilinszky János, Károlyi Amy, Ottlik Géza vagy Weöres Sándor – a Római Magyar Akadémián, illetve Párizsban tartózkodott tanulmányúton, mintegy a háború szörnyűségeit feldolgozandó.

Elsősorban francia és német nyelvű műveket fordított (így Corneille, Racine, Molière drámáit, Victor Hugo, Saint-John Perse verseit, Rilke és Bertolt Brecht műveit)1946-tól a Köznevelés című pedagógiai folyóirat munkatársa volt, 1954–1958 között pedig a budapesti Petőfi Sándor Gimnázium tanára. 1958-tól szabadfoglalkozású író.

A költői életmű terjedelmét és a kötetek számát tekintve keveset publikált. További új verseit az 1967-es Napfordulóban, majd pedig három gyűjteményes kötetének egy-egy új ciklusában adta közre. Ebben az időszakban írta (sokak által főművének tartott) versciklusát az „Ekhnáton jegyzeteiből”-t.

Az 1970-es–1980-as években mértékadó és meghatározó személyisége lett a magyar irodalmi életnek. Élete utolsó évében meghívott alapító tagja lett az MTA-n belül szerveződő Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának.

A Magyar Kultúra Napja

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban Csekén ezen a napon fejezte be – „a magyar nép zivataros századaiból vett példákra épített költeményét – a Himnuszt. Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket. Az emléknapon országszerte számos kulturális és művészeti rendezvényt tartanak. E naphoz kapcsolódva adják át a magyar kultúrával, továbbá – 1993 óta – az oktatással, pedagógiai munkával kapcsolatos díjakat: az Apáczai Csere János-díjat, a Brunszvik Teréz-díjat, az Éltes Mátyás-díjat, a Karácsony Sándor-díjat, a- Kiss Árpád-díjat, a Németh László-díjat, a Szent-Györgyi Albert-díjat.
Forrás: rfmlib.hu wikipedia.org

 

 Válogatás Nemes Nagy Ágnes verseiből – a Magyar Kultúra Napján

MEGKÖZELÍTHETŐSÉG
1119 Budapest, Etele út 55/a.
GPS koordináták: N47.464206, E19.03141

Intézményünk tömegközlekedéssel megközelíthető:  az M4-es metróval (akadálymentes), az 1-es villamossal, a 7103107114213214-es autóbusszal, Bikás park (előzőleg Kelenföld városközpont) megállónál kell leszállni. Minden buszjáratnak közlekedik alacsonypadlós változata is, melyet a menetrendekben aláhúzással jelölnek.

Csatlakozzon Facebook oldalunkhoz: BMK Facebook oldal
Szeresse Ön is elkapott pillanatképeinket: BMK az Instán
Kövesse szösszeneteinket a Twitteren!
Látogasson el Youtube oldalunkra is: BMK Youtube csatorna
Lapozzon bele kiadványainkba: a BMK kiadványai az Issuun.

Közművelődési Minőség Díj 2012Közművelődési Minőség Díj 2012

 

Share
� Lakossági tartalom �

Keresés Doboz kibontása

BMK lakossági szolgáltatások Doboz kibontása

Társadalmi felelősségvállalás Doboz kibontása

Rólunk írták Doboz kibontása

Elismeréseink Doboz kibontása

Elégedettség mérő Doboz kibontása

Közadatkereső Doboz kibontása

1119 Budapest, Etele út 55. Telefon: 06/1/371-2760