Betűméret növelése Betűméret csökkentése FacebookBMK a YouTube-onBMK az Issuu-nRSS FeedBMK HírlevélChange to English

Budapesti Művelődési KözpontA Kortárs Építészeti Központ Városi Séták eseménysorozata keretében eljutott a Budapesti Művelődési Központba is. A KÉK projektje a 2021-es Velencei Építészeti Biennále magyar pavilonjának, az Othernitynek középpontjába helyezett 12 budapesti épületbe kalauzolja el az érdeklődőket. A résztvevők november 7-én 10.00 órakor a Zilahy István tervezte Kelenföldi városközpontot járhatták be, mely az első „anti-alvóváros” koncepcióját volt hivatott életre kelteni. Az eseményről Csanády László, a Szabadfilmesek Szövetségének egyik tagja, lokálpatrióta filmes-rádiós készített beszámolót, mely itt tekinthető meg ».

1973 nyarán, a kelenföldi lakótelep befejező építkezéseivel párhuzamosan megindulhatott a Kelenföldi Városközpont kivitelezése. Az 1969-ben meghirdetett építkezést nagy várakozás övezte. A városközpont, ami a több mint 9000 ezer lakással bíró lakótelep közepére épült, az első „anti-alvóváros” koncepcióját volt hivatott életre kelteni. Az épület tervezője, Zilahy István lehetőségeihez mérten egy igencsak modern épületet álmodott meg, amely kulturális, bevásárló és szórakoztató funkciók egész sorát foglalta magában. A városközpont épületegyüttesébe terveztek egy ABC-t piaccal, „étteremeszpresszót, szórakoztató kombinátot” széles terasszal „azoknak, akik nem akarják idejüket főzéssel tölteni”.

Megépült továbbá a Budapesti Művelődési Központ épülete, amelyet a fővárosi „művházak" módszertani irányítójának szántak, magában foglalva a Szabó Ervin Könyvtár legnagyobb kerületi fiókját”. Még egy 600 fős befogadóképességű filmszínház is a koncepció részét képezte. Különlegességét leírják Zilahy szavai: „az első lesz Budapesten, amelyet már eredetileg panoráma filmvetítésekre terveztünk”. 1975-re elkészültek a központ első épületei, majd 1979-ben megnyitott az épület, amely a mai napig magában foglalja a Budapesti Művelődési Központot és a fiókkönyvtárat is. Építésekor Budapest első, komplex közművelődési intézménye lett.

A séta első felében Pesti Mónika, a Lechner Tudásközpont munkatársa ismertette meg a látogatókat  a Kelenföldi Városközpontot, feltárva az 1970-es évek kezdetén a várostervezőkben megfogalmazódott „anti-alvóváros kísérlet” jelentését. A városközpont egyik meghatározó épülete a Budapesti Művelődési Központot és a Szabó Ervin Könyvtár kerületi fiókját magába foglaló épület. A BMK épületébe lépve a sétát Bakó Krisztián, a Budapesti Művelődési Központ munkatársa vezeti tovább, aki ismertetni fogja az épület múltját, jelenét és lehetséges jövőjét, miközben elkalauzol az épület rejtett zugaiba. Végezetül pedig Utcai Dávid festőművész vezetésével betekintést nyerhetünk a Budapesti Amatőr Alkotók Stúdiója: Monokróm foglalkozásába, ahol többet is megtudhatunk a festőművészek világáról.

Csanády László, a Szabadfilmesek Szövetségének egyik tagja, lokálpatrióta filmes-rádiós beszámolója

 

További lokálpatrióta tartalmak:https://civiltv11.blog.hu/

A Velencei Építészeti Biennále magyar pavilonjának kiállításáról, az Othernityről itt olvasható ».

Forrás:KEK.org

A Kelenföldi városközpontról »

Share
� Lakossági tartalom �

Keresés Doboz kibontása

BMK lakossági szolgáltatások Doboz kibontása

Társadalmi felelősségvállalás Doboz kibontása

Rólunk írták Doboz kibontása

Elismeréseink Doboz kibontása

Elégedettség mérő Doboz kibontása

Közadatkereső Doboz kibontása

1119 Budapest, Etele út 55. Telefon: 06/1/371-2760