Módszertári füzetek/különszám
Tanulmányok a városi fiatalok utcai csoportjait elérni kívánó közművelődésről 1998-2000.
A '90-es évek óta jellemző az a tendencia, hogy a művelődési házakból eltűntek a fiatalok. A média és a szórakoztatóipar leghamarabb a fiatalokban látta meg a jövendő fogyasztót, és a feltételhiányos közművelődési intézmények kopott termeiből átcsábította őket egy új, csillogóbb világba; a plázákba, multiplex mozikba, diszkókba. Csakhogy ez a világ drága és felszínes, így a legtöbben csak a peremén, a közelében, a “forró pontok”-on találkozhatnak. ők az utcán keresik a kapcsolatokat és az élményeket.
A kötet írásai ugyanazt a témát más-más oldalról járják körül.
Szabó András “Kiszakadás vagy leszakadás” című tanulmánya a probléma filozófiai megközelítését adja. Ő a felnőtté válás során bekövetkező diszfunkciók ok–okozati összefüggéseinek oldaláról közelít a jelenséghez.Pordány Sarolta bevezető gondolatai az ifjúsági kluboktól az utcai “forró pontok”-ig húzzák meg a fiatalok saját világ kialakítására törekvésének ívét.Mátyus Aliz írta-szerkesztette egybe a “Forró pontok” program történéseit; a felnőtt- és kortárs utcai segítők képzésének, a helyi projektek megvalósulásának, a szakmai fórumoknak és a konferenciákon elhangzottaknak összefoglalóját.
A kötet következő írása – ugyancsak Szabó András tollából – az önkéntessé váláshoz szükséges lépésekről és az ifjúságközpontú működésről szól. Ebből a tanulmányból a Kapocs Ifjúsági Önsegítő Szolgálat tapasztalatait ismerhetjük meg, mely több éve a fentiek szellemében dolgozik.Diósi Pál a Nyitott Képzések Egyesület és a Budapesti Művelődési Központ megbízásából a XX. és a XXI. kerületben végzett ifjúsági kutatásokat. A Diódata munkatársai 400 fiatalt kérdeztek meg – Csepel és Pesterzsébet kilenc-kilenc gyülekezőhelyén – időtöltéseik formai és tartalmi jellemzőiről, továbbá arról, hogy milyen intézményeket látogatnának szívesen.
Mind a kutatásnak, mind a szakmai konferenciáknak fontos konklúziója, hogy a fiataloknak szükségük lenne – a régi klubhálózathoz hasonlóan – speciális ifjúsági intézményekre; ahol nem szabnak számukra feltételeket, nem kell idegen elvárási rendszerhez alkalmazkodniuk, de ahol szükség esetén elérik a segítő személyt vagy intézményt.Füzetünk tehát a problémafeltárástól a működő módszerek lehetséges alkalmazásáig vezet el szerzőink írásain keresztül.A bőséges irodalomjegyzék a téma iránt mélyebben érdeklődőket segíti; szociális munka, ifjúságszociológia, illetve gyermekvédelem témában.
TARTALOMJEGYZÉK
Szerkesztői előszó
Szabó András
Kiszakadás vagy leszakadás. (Diszfunkciók a felnőtté válás során)
Pordány Sarolta
Bevezető gondolatok a Forró pontok program elé
Mátyus Aliz
A városi fiatalok utcai csoportjait elérni kívánó közművelődés
Szabó András
A Kapocs (Egyetlen lépés az önkéntessé váláshoz. Mikor működünk jól?)
Diósi Pál
Aszfaltkirályság (A fiatalok ’98 munkacímű kutatás zárótanulmányának szerkesztett, rövidített változata)
A kiadvány ingyenes
A kiadás éve: 2001.
Szerkesztő: Slézia Gabriella
A kiadvány már csak a Módszertárban kölcsönözhető!
- Részletek
- Szülőkategória: BMK szolgáltatások
- Kategória: BMK kiadványai
- Megjelent: 2007. máj. 16
- Módosítás: 2013. július 09
- Találatok: 5627