A Budapesti Művelődési Központ 2002-ben dolgozta ki a kifejezetten az idősek internetes ismereteit megalapozó képzési programját „Kattints rá, Nagyi!"® – az internet használatának elsajátítása idős korban címmel, melyet azóta is folyamatosan fejleszt. A kezdetben csak helyi szinten folyó képzés az évek során hálózattá bővült, európai szinten kiemelt jó gyakorlatok közé került, majd 2010-ben elnyerte a Tempus Közalapítvány "Hálózati tanulásért díj"-át. Az elmúlt évben 35 helyszínen 1500 fő vett részt a tanfolyamon, a program 12. évében elértük a 10 000. tanulószámot.
A tanfolyam kezdetektől pályázati/szponzori támogatással valósul meg, így a nyugdíjas résztvevőknek csak jelképes 1000 Ft-ot kell fizetniük a 25 órás képzésen való részvételért. A hálózat anyagi támogatását a UPC Magyarország biztosítja.
A képzés célja, hogy a nyugdíjas résztvevők képessé váljanak az internet alapfokú használatára. Mindezt tapasztalt oktatókkal és gyakorlatorientált képzési programmal valósítjuk meg.
Az évek során a magasabb szintű tudás megszerzéséhez újabb képzési programot fejlesztettünk ki, Folytassa, Nagyi! – további kalandozások az internet világában címmel. A BMK a képzések mellett egyéb szolgáltatásokkal is igyekszik a szépkorúak tanulását támogatni: rendszeres, önkéntes segítővel támogatott gyakorlási lehetőséget biztosítunk évek óta számukra.
Az elmúlt évadban segítőink köre a középiskolás korosztállyal bővült. Az érettségi bizonyítvány megkapásához szükséges iskolai közösségi szolgálat keretében az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gyakorló Gimnázium tanulói közreműködésével elindítottuk a Nagyi-diák tanulókör foglalkozásait.
A tanulókörben a diákok interaktív bemutatókat és gyakorlást biztosítanak az időseknek az internethasználat különböző témaköreiben.
A foglalkozásokat mindkét résztvevői kör felkészítése előzte meg az elmúlt évben és az idei évadban is. Először a fiatalokkal egyeztettük kölcsönösen az elvárásokat: pontos megjelenés, felkészültség, megfelelő kommunikáció, türelem. A diákok megismerték a Kattints rá, Nagyi! és a Folytassa, Nagyi! tematikáját, hogy előzetes képet szerezzenek a Nagyik ismereteiről. Ezt követte az időskorúakkal való ismerkedés, igényeik felmérése.
A Nagyi–diák tanulókör heti rendszerességgel tart foglalkozásokat két-két órában. Az igényfelmérésekre támaszkodva, a fiatalokkal közösen alakítjuk ki a foglalkozások témáját, s mivel az érdeklődés jóval nagyobb, mint számítógépes oktatótermünk befogadóképessége, egyes területeket többször is beveszünk a programba.
Az idei évben a Nagyik előzetes tudásmérésével egészítettük ki a programot, mivel azt tapasztaltuk, hogy a jelentkezők nagyon eltérő ismeretekkel rendelkeznek. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy mindkét fél – nagyi és diák segítő is – sikerélményhez jusson, ezért ebben az évben igyekszünk a különböző tudásszinten állóknak különböző programokat felkínálni.
Az előző évad végén mértük mind a résztvevők, mind a segítők elégedettségét. A kérdőíves felmérés és a személyes beszélgetések tapasztalata is az, hogy a tanulókör elérte célját: a Nagyik szívesen és sokat tanultak a fiataloktól, nem csak internetes ismereteket, hanem együttműködést is. A diákok pedig teljesen új szerepben próbálhatták ki magukat: ők „oktattak" másokat. Mindeközben elsajátították a munkáltatóval való kapcsolattartást, a munkával járó kötelességvállalást és felelősséget, javult az időskorúakkal szembeni toleranciájuk, kommunikációjuk, megtanultak felépíteni és levezetni egy kétórás interaktív foglalkozást. Mindezt a BMK munkatársának folyamatos koordinációjával, támogatásával.
A Budapesti Művelődési Központ is sikeresnek értékeli az Iskolai közösségi szolgálatban való foglalkoztatást, ezért ebben az évben több oktatási intézménnyel kezdtünk tárgyalásokat a lehetséges együttműködésekről.
Új elemként szeretnénk beemelni a programban a közösségi szolgálat során végbemenő kompetenciaváltozás mérését, melyet egy nemzetközi projektben kidolgozott módszer adaptálásával szeretnénk végrehajtani. Ha az adaptáció sikeres lesz, akkor a következő évadtól-tanévtől a nálunk foglalkoztatott diákok írásos értékelést kapnak arról, mely kompetenciáik, milyen mértékben növekedtek a közösségi szolgálat keretében végzett tevékenység közben.
Információ: Kiss Gábor Boldizsár, Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. ,
Fülöp Melinda, Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. .
- Részletek
- Kategória: Ifjúsági közösségi szolgálat
- Megjelent: 2014. január 08
- Módosítás: 2014. január 08
- Találatok: 2474